wtorek, 18 września 2012

IBM PC

IBM PC ( ang. Personal Computer) – platforma komputerów osobistych zapoczątkowana przez firmę IBM modelem IBM 5150 powszechnie znanym tylko i wyłącznie jako IBM PC.

 Premiera komputera osobistego firmy IBM miała miejsce 12 sierpnia 1981 roku w nowojorskim hotelu Astoria.Komputer posiadał 16 kB pamięci RAM, zamiast twardego dysku stację dyskietek 5,25" o pojemności 180 kB i kosztował ponad 2,5 tys. dolarów. Jego wyprodukowanie zajęło firmie rok.

W roku 1983 roku ukazał się kolejny model IBM PC/XT, firma IBM skorzystała z popularności nazwy IBM PC nazywając go IBM PC/rozszerzony.

Popularność tej platformy i wyrobów z nią kompatybilnych – około 90% światowych komputerów – spowodowała, że dla większości konsumentów komputer osobisty jest tożsamy z produktem platformy IBM PC.

 

Internet

Internet (skrót od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa.

Początki Internetu wiążą się z powstaniem sieci ARPANET- bezpośredniego przodka dzisiejszego Internetu i sięgają końca lat 60. XX wieku, gdy amerykańska organizacja badawcza RAND Corporation prowadziła badania nad możliwościami dowodzenia w warunkach wojny nuklearnej. Na tej podstawie podjęto prace projektowe nad skonstruowaniem sieci komputerowej mogącej funkcjonować mimo jej częściowego zniszczenia, ponieważ wszystkie istniejące do tej pory sieci zarządzane były przez jeden główny komputer, którego awaria pozbawiała możliwości pracy całą sieć.Wkrótce nastąpił podział na sieć komputerów wojskowych i cywilnych, co umożliwiło gospodarcze zastosowanie tego rewolucyjnego rozwiązania.



Odra

Odra to nazwa serii komputerów produkowanych w Zakładach Elektronicznych Elwrowe we Wrocławiu.
Odrę wyróżniała możliwość pracy z oprogramowaniem stworzonym przez firmy trzecie oraz możliwość podłączenia urządzeń peryferyjnych.

Jeden z ostatnich egzemplarzy Odry wyszedł z użycia 18 lipca 2003 po 29 latach bezawaryjnej pracy jako główna sterownia dystrybucji wrocławskiego przedsiębiorstwa Hutmen. Można go obejrzeć w skansenie kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

Do lata 2006 roku PKP w Ostródzie używała maszyny cyfrowej Odra 1305, później dwie jednostki tego typu pracowały jeszcze na stacjach Wrocław Brochów i Lublin Tatry. Ostatnią Odrę wyłączono 1 maja 2010 r w Lublinie.



ENIAC

ENIAC (od ang. Electronic Numerical IntegratorAnd Computer, Elektroniczny i Numeryczny Integrator i Komputer) – komputer skonstruowany w latach 1943-1945przez J.P. Eckerta i J.W. Mauchly'ego na Uniwersytecie Pensylwanii w USA. Zaprzestano jego używania w 1955.

Powstał na potrzeby wojska. Miał masę ponad 27 ton, zawierał około 18 000 lamp elektronowych i zajmował powierzchnię ok. 140 metrów kwadratowych.
Zbudowany był z ustawionych w prostokąt czterdziestu dwóch pomalowanych na czarno szaf z blachy stalowej. Wewnątrz znajdowały się stosunkowo łatwo wymienialne panele, zawierające różne zestawy elementów elektronicznych. Miał być oddany na złom, ale uczeni nie zgodzili się z tym i uratowali większość jego części, które możemy oglądać w Muzeum w Waszyngtonie.



 

Colossus

Colossus został zbudowany 14 kwietnia w 1943 roku w brytyjskim ośrodku kryptograficznym Bletchley Park. Projektem Colossus kierowali Max Newman i Tommy Flowers, uczestniczył w nim również Alan Turing.

Jest to maszyna dość sporych rozmiarów, uznana za pierwszy sprawnie działający komputer. Dzięki niej łamano kody zaszyfrowane maszynami Enigmy. Informacja o wybudowaniu tego komputera wyszła na jaw dopiero w 1976 roku, co wywołało konflikt pomiędzy Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi o pierwszeństwo w wybudowaniu w pełni sprawnie działającego komputera. Ostatecznie konflikt zakończył się na korzyść Wielkiej Brytanii.


wtorek, 11 września 2012

Abakus

Abakus lub abak (łac. abacus, gr. ábaks) – deska z wyżłobionymi rowkami, które symbolizowały kolejne potęgi dziesięciu. Ułatwiało liczenie, używane w Rzymie i Grecji od 440 p.n.e. do XVIII wieku. 

Był używany także w innych krajach Europy. Obliczeń dokonywano poprzez wkładanie i przekładanie kamyków w rowkach. Zasada liczenia była taka sama jak na liczydle. Jedną z odmian abaku, stanowiącą poważne udoskonalenie, przypisywali Rzymianie pitagorejczykom i nazwali mensa pythagoreana.